SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Niemiecki dla opiekunek (samouczek)

Wszystkie lekcje niemiecki dla opiekunek

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech jest wymagająca pod wieloma względami. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe warto rozważyć, czy na pewno posiadasz odpowiednie kwalifikacje.

Jednym z najistotniejszych wymogów przy zatrudnianiu opiekunek do Niemiec jest przynajmniej komunikatywna znajomość niemieckiego. W tego typu pracy umiejętność porozumiewania się w języku podopiecznego jest bardzo istotna, stąd konieczność jej weryfikacji w trakcie procesu rekrutacyjnego.

Chcąc uniknąć sytuacji w której zatrudnione opiekunki wyjeżdżając do pracy spotykają się z barierą językową, konieczne jest potwierdzenie choćby podstawowej znajomości języka.

Niezależnie od tego dokąd jedziemy i w jakim stanie będzie osoba, którą trzeba się zaopiekować należy popracować nad komunikacją w obcym języku. Zlekceważenie tego aspektu mogłoby doprowadzić do potencjalnie nieszczęśliwych sytuacji, a tych wszyscy chcieliby uniknąć. Nauka języka niemieckiego dla początkujących opiekunek jest wymagana przed ich pierwszym wyjazdem.

codzienne czynnosci po niemiecku

Zdarza się, że przyszłe opiekunki są skłonne do wyjazdu i podjęcia pracy pomimo braku kwalifikacji językowych. Niestety, dopuszczenie do takiej sytuacji zazwyczaj kończy się stresem dla obu stron, rezygnacją ze zlecenia lub też jego utratą. Dlatego warto zainwestować trochę czasu w naukę niemieckiego dla opiekunek osób starszych i przygotować się odpowiednio zanim zaaplikujemy na to odpowiedzialne stanowisko.

Niemiecki dla polskich opiekunek — od czego zacząć?

Chcąc zatem otrzymać pracę opiekunki osób starszych, przed podjęciem wyzwania, jakim jest rozmowa rekrutacyjna, warto poświęcić trochę czasu na podszlifowanie umiejętności językowych.

Lekcja niemieckiego: wolny czas

Istnieje wiele możliwości nauki niemieckiego, poniżej podpowiadamy o kilku z nich:

• szkoły językowe (ogromna oferta kursów językowych na różnych poziomach, są kursy nauki niemieckiego)
• kursy online (w dobie internetu można znaleźć bardzo wiele kursów niemieckiego dla polskich opiekunek za darmo do zrobienia w internecie)
• korepetycje z języka niemieckiego (doskonały rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy korepetytora, mamy do wyboru korepetycje na skypie lub stacjonarnie)
• niemiecki dla polskich opiekunek online (często można znaleźć gotowe, dedykowane lekcje dla osób zainteresowanych taką pracą)
• aplikacje na telefon (istnieje wiele darmowych aplikacji związanych z nauką języka niemieckiego, bardzo łatwych w obsłudze)
• lekcję języka niemieckiego za darmo (materiały dostępne na stronach agencji, na których można znaleźć niemiecki dla opiekunek podręcznik oraz inne gotowe do pobrania materiały )

Niemiecki dla opiekunek: opisywanie samopoczucia

Co do metod nauki niemieckiego, warto nauczyć się różnych sztuczek i wskazówek dotyczących poszczególnych reguł gramatycznych. Takie pojedyncze uwagi zostają w pamięci, a zanotowane na marginesie w zeszycie wracają niespodziewanie i przypominają nam o swoim istnieniu.

Dlaczego znajomość niemieckiego w pracy opiekunki jest tak ważna?

Codzienna opieka nad osobą starszą jest związana z koniecznością przeprowadzenia prostej rozmowy z podopiecznym. Kontakt z seniorem polega często na zadawaniu pytań odnośnie stanu zdrowia seniora oraz jego codziennych czynności.

W pracy za granicą zdarzają się różne sytuacje, trzeba wezwać pogotowie, zadzwonić po taksówkę, pójść do apteki. Umiejętność porozumiewania się daje opiekunce więcej możliwości, a także wyższy komfort pracy. Osoby starsze lubią opowiadać o sobie, swojej rodzinie. Są też ciekawe, jak wygląda Polska. Bardzo często są to osoby samotne, lubią towarzystwo opiekunek i najzwyczajniej chcą je lepiej poznać.

Niemiecki dla opiekunek: rozumienie osoby starszej

Jak można wywnioskować z powyższych przykładów, nauka języka niemieckiego dla początkujących opiekunek jest wymagana.

Mówienie po niemiecku w pracy opiekunki jest pomocne oraz przydatne, dlatego warto zainwestować w lekcję niemiecki.

Czy według polskich opiekunek język niemiecki jest trudny?

Język niemiecki przypomina bardzo precyzyjną, logiczną układankę, w której jeden element wynika z drugiego. Może wydawać się trudny, jeżeli nie uczy się go ze zrozumieniem i nie szuka schematów.

Niemiecki dla opiekunek: jedzenie i zdrowe odżywianie

Niezależnie od tego, czy chcemy poznać tylko podstawowe słowa i wyrażenia przydatne w podróży, czy w pracy w opiece, czy może opanować prawa gramatyki, należy poświęcić temu odpowiednią ilość czasu. Jeśli chcemy posługiwać się niemieckim, musimy włożyć w proces nauki trochę wysiłku, jednak zostanie on w późniejszym czasie sowicie wynagrodzony.

Warto się uczyć języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych

Rodziny bardzo doceniają opiekunki, które dobrze radzą sobie z niemieckim. Do tego, jak wspominaliśmy wcześniej, umiejętność porozumiewania się przynajmniej na poziomie komunikatywnym daje opiekunce dużo większą pewność siebie. Często spotykaną jest też sytuacja, w której stopień znajomości języka ma wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Nauka języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych nie jest wbrew pozorom bardzo trudna, a efekty mogą przyjść stosunkowo szybko. Oprócz wspomnianych wyżej metod można zacząć od słuchania radia, oglądania telewizji, czytania prostych artykułów, książek dla dzieci czy też pisania SMS-ów.

Przed wyjazdem warto zainwestować w podręcznik do niemieckiego. No i najważniejsze, nie należy bać się rozmowy w obcym języku. Nawet jeśli popełniamy błędy, to i tak mówienie pomoże nam pokonać barierę językową i o wiele szybciej dojść do upragnionego celu.
Niemiecki dla opiekunki: wizyta u lekarza